Serdecznie witamy na naszej stronie internetowej.
Zachęcamy do częstego odwiedzenia nas nie tylko wirtualnie, ale przede wszystkim poprzez udział w Eucharystii i nabożeństwach.
Nasza witryna będzie z czasem poszerzana o nowe działy, które pomogą przybliżyć historię i dzień dzisiejszy parafii Św. Faustyny w Ostródzie.
Mamy nadzieję, że odwiedzą nas nie tylko parafianie i wierni z terenu Archidiecezji Warmińskiej, ale także uczynią to Internauci z dalszych rejonów Polski a nawet i świata. Wam wszystkim życzymy wielu Bożych łask.
Parafia powstała 1.VII.1993 r. na mocy dekretu Ks. Arcybiskupa Edmunda Piszcza Metropolity Warmińskiego. Proboszczem Nowej Parafii został mianowany Ks. Władysław Szmul. Do nowej Parafii w Ostródzie zostało włączone Osiedle Plebiscytowe oraz miejscowości: Międzylesie, Warlity Wielkie, Mała Ruś i Zwierzewo. 1.VII. 1994 r. Ks. Arcybiskup do Parafii Św. Faustyny włączył kolejną miejscowość Lubajny i wydał (dekret) polecenie wybudowania Kościoła dla Parafian mieszkających w Zwierzenie i Lubajnach.

Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. W tym czasie intensywniej modlimy się za wstawiennictwem Maryi, odmawiając Litanię Loretańską. Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.
Kościół najpiękniejszy miesiąc w roku poświęca Tej, która była najpiękniejszym „kwiatem ziemi”. „Faktycznie to Ona jest najpiękniejszym kwiatem, jaki zakwitł ze stworzenia, „różą”, która ukazała się w pełni czasu, gdy Bóg, posyłając swego Syna, obdarzył świat nową wiosną. Jest też zarazem pokorną i dyskretną protagonistką pierwszych kroków chrześcijańskiej wspólnoty: Maryja jest jej duchowym sercem, albowiem sama Jej obecność pośród uczniów jest żywą pamięcią o Panu Jezusie i zadatkiem daru Jego Ducha” – mówił w 2010 r. papież Benedykt XVI w katechezie wyjaśniającej liturgiczny kontekst dedykowania Maryi tego miesiąca.
Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne. Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej, poprzedzonej i zakończonej pieśniami maryjnymi. Litanię odmawia się w kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami. Na Litanię Loretańską składają się wezwania skierowane do Boga w Trójcy Jedynego, następnie 52 wezwania do Matki Bożej przyzywające Jej różne tytuły, wreszcie trzy wezwania skierowane do Jezusa Odkupiciela. Wezwania do Matki Bożej stanowią zasadniczy trzon Litanii Loretańskiej i dzielą się na trzy grupy: dogmatyczne, podkreślające miejsce Maryi w dziele zbawienia, historiozbawcze, uwypuklające Jej rolę w całej historii zbawienia oraz eschatologiczne, wskazujące na Jej stan błogosławiony w niebie, stając się tym samym gwarancją zbawienia oraz potężną Orędowniczką przed Bogiem.

1 maja - św. Józef, Rzemieślnik
3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
6 maja - Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
9 maja - Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski
13 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej
14 maja - Święto św. Macieja, apostoła
16 maja - Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
31 maja - Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Kolorem czerwonym oznacz ono uroczystości,
granatowym - święta, a pogrubieniem - wspomnienia obowiązkowe.
Brak pogrubienia i czarna czcionka oznacza wspomnienie dowolne lub obchód lokalny.



