Dzisiaj:


Dzisiaj jest: Piątek,
19 Kwietnia 2024 r.
Imieniny obchdzą: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz
Do końca roku: 257 dni.

Nabożeństwa:


Niedziala i święta:
0800 Msza Św. dla wszystkich
1000 Msza Św. dla młodzieży
1200 Msza Św. dla dzieci
1800 Msza Św. dla wszystkich


Dni powszednie:
1800 Msza Św. dla wszystkich


Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy:
środa po Mszy Św. o godz. 1800


Koronka do Miłosierdzia Bożego:
piątek o godz. 1730


27 - każdego miesiąca. Nabożeństwo do Św. Jana Pawła II
1730 Rozpoczęcie Nabożeństwa w Kaplicy.

1800 Msza św. Po Mszy św. indywidualne oddanie czci relikwiom Św. Jana Pawła II.


Całoroczny Program Nabożeństw.pdf

KANCELARIA:


Czynna jest we wszystkie dni powszednie po mszy św. (1845) sprawowanej o godz. 1800ul. Plebiscytowa 48
14-100 Ostróda
tel. (89) 646 10 82
kom. 515 291 250


Więcej
Konto parafii:
BGZ o/Ostróda
04 2030 0045 1110 0000 0044 8270

NIP 7411508873
Regon 510274731.

E-mail:
ostroda.faustyny@archwarmia.pl

 

Drodzy parafianie,
na ten trudny, pełen niepewności i wielu znakow zapytania czas, podsyłam kilka pomysłów na spędzenie wspolnie czasu z pociechami.

Od prawie roku także, na łamach katolickiego miesięcznika Misja52 prowadzę rubrykę zatutułowaną "Czas z dziekciem" znajdziecie tam także wiele pomysłów.

http://online.pubhtml5.com/jbye/svzx/#p=1

Tak więc zapraszam do miłej lektury i zabawy.

Co do czego:

Ułożyć na stole nożyczki, kartkę, klej, długopis i pobawić się w zadawanie pyta typu: Czym skleimy kartkę? Czym przetniemy? Czym napiszemy? I tak dalej.

Stare dobre „ciepło- zimno”:

Schowanie kilku przedmiotów i zabawa w “ciepło-zimno”, używanie słów “pod”, “za tobą” – aby pomóc dziecku w zlokalizowaniu schowanych rzeczy (aby było bardziej atrakcyjnie, dziecko może dostawać za każdy odnaleziony przedmiot np. naklejkę). Jest to idealna forma zabawy dla 3 latka.

Wspólnie łatwiej:

zapytać dziecko czy chciałby na jeden wieczór zostać prawdziwym kelnerem – prosić o pomoc używając krótkich poleceń. Np. Proszę podaj mamie łyżkę, proszę połóż tę zabawkę na półce etc. I chwalić, chwalić, chwalić. 🙂

Zabawy dla dzieci w domu i Coś z niczego:

Zrobienie „nowego” przedmiotu z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Można dodatkowo przygotować się do tej zabawy. To znaczy jak robimy skrzynie to udajemy piratów – załóżmy opaski na oko, jak samochód to wybierzmy model i z Internetu wydrukujmy nazwę auta i np. rejestrację. Świetny pomysł zabawy dla dzieci w domu!

Łyżka prawdę powie:

Na drewnianej łyżce po jednej i drugiej stronie przykleić zdjęcia ważnych osób ( babcia, wujek, brat) i zadawać pytania np.: kto mieszka w domku? Dziecko będzie pokazywać tę stronę łyżki z osobą, jako odpowiedź na zadane pytanie.

Butelka pełna czasowników:

do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.

Dziecko jak prawdziwy akrobata:,

Schodzenie po schodach z trzymaniem w ręku łyżeczki z kuleczkami z papieru. Dziecku należy wytłumaczyć, że powinno tak zejść, aby żadnej nie zgubić (wersja hard z jajkiem 🙂 ).

Ostre cięcie:

Na stole rozłożyć papier, słomki, trawę, kamienie, mąkę itp. i wspólnie próbować przecinać nożyczkami poszczególne przedmioty.

Zabawy dla dzieci w domu i Pucu-Pucu:

Pomalować dłonie farbka – opowiedzieć, że to są „widoczne” bakterie i poprosić dziecko aby spróbowało je dokładnie zmyć.

Jak w spa:

Kąpanie zabawek. Zabawa polega na umyciu przedmiotów, którymi dziecko lubi się bawić.

Domowa ciastolina:

Olej, mąka, woda i barwnik jadalny, sól (ok 1/3 szklanki ) – wszystko mieszamy, rozrabiamy i gotowe (my dodajemy czasem “cream of tartar” czyli kamień winny – do kupienia w każdym sklepie, nie wiem jak z dostępnością w Polsce). Można dodać też cynamon, tymianek– aby ciastolina miała też zapach, albo brokat i powiedzieć, że to „wróżkowa ciastolina” – najlepiej przechowywać w lodówce, czas trwałości ok. 3 dni. Jest to forma kreatywnej zabawy dla dzieci.

Czy królik umie powiedzieć przepraszam?

Opowiadanie historyjki o rożnych zachowaniach używając przy tym zabawek, np. królik zabrał sznurówkę koledze i nie chce oddać. Rozmawianie o tym, jak się czuje kolega i co królik może zrobić, aby było lepiej itp.

W poszukiwaniu liter (kryją się wszędzie):

Na spacerze pokazujemy napisy, znaki drogowe itp. można użyczyć dziecku aparatu fotograficznego, albo kupić jednorazowy i poprosić o udokumentowanie tych wszystkich zaginionych liter.

Zabawy dla dzieci w domu czyli ktoś zmniejszył babcie:

Wydrukowanie malutkich zdjęć ważnych osób, naklejenie ich na klocki albo kamienie – bawienie się i rozmawianie o nich.

Mały ogrodnik:

Wspólnie posiać rzeżuchę albo słonecznik, razem podlewać, mierzyć i fotografować, później wydrukować zdjęcia i zrobić książeczkę na pamiątkę.

Hotel dla robaków:

Zbudować na placu zabaw, pod domem, hotel dla robaczków, położyć tam okruszki, nasionka i przyjść następnego dnia i zobaczyć co się wydarzyło (może będą tam mrówki, może pajączek:)).

Mały architekt:

Kreatywne zabawy dla dzieci obejmują także takie pomysły. Wydrukować kilka obrazków wspólnie z komputera z np. Pałacem Kultury, Wieżą Eiffla itp., rozłożyć makaron spaghetti (surowy), pianki takie do jedzenia albo plastelinę i próbować budować te konstrukcje razem (łącząc kawałki makaronu z piankami). Pianki- jeśli dziecko może je jeść, bo dzieci lubią podjadać w czasie tej zabawy, a jeśli nie uznajecie zabawy jedzeniem, to zamiast makaronu mogą być patyczki do uszu albo zwykłe patyki.

Na talerzu:

Do talerzyka na zupę nalać mleka, na to kilka kropel obok siebie barwnika jadalnego w płynie, a na to przyłożyć patyczek do uszu, który został namoczony w płynie do mycia naczyń. Obserwować co się wydarzy, rozmawiać o kolorach.

Piszące samochody:

Przykleić taśmą klejącą flamaster do samochodu i poruszając nim po papierze pisać różne linie, koła itp.

Zabawy dla dzieci w domu czyli Literkowa wyklejanka:

Na kartce papieru napisać kilka liter, te same litery napisać na naklejkach – albo taśmie, zadaniem dziecka jest dopasowanie naklejki z taką samą literką do literki na kartce.

Lodowa skamielina:

Do miski włożyć kilka różnych przedmiotów (najlepsze są małe plastikowe zabawki), zalać wodą i włożyć do zamrażalnika. Następnego dnia rozbijać tłuczkiem do mięsa najlepiej w niedzielę, niech sąsiedzi myślą ze to kotlety.

To jest moje imię:

Na kartce papieru napisać imię dziecka, dodatkowo na żabkach do bielizny (drewnianych) napisać po jednej literce (te same, które są w imieniu), zadaniem dziecka jest przyczepianie żabek z właściwą literką na literce napisanej na kartce. Pełni formę doskonałej zabawy dla 4latka w domu.

To która ręka zimna, która ciepła?:

Do dwóch kubeczków nalejcie wody, w jednym niech będzie zimna, a w drugim ciepła. Zadaniem dziecka jest włożenie jednej rączki do jednego kubeczka i analogicznie drugiej do drugiego, ale jednocześnie.

Gimnastyka dla paluszków:

Na stole rozłożyć najlepiej małe pomponiki, ale może być cokolwiek (dozwolone od lat 3, nie za małe aby były bezpieczne), papierowe foremki do babeczek – dla każdego uczestnika zabawy po min. jednej i teraz są schody 😉 pałeczki do jedzenia chińszczyzny- mogą być też zwykłe patyczki. Zadaniem jest przenoszenie pomponów do foremek ale nie można używać dłoni, tylko patyczków. Można trzymać je dwoma rączkami albo w jednej (tak jak się ich używa do jedzenia). Na koniec zabawy wspólnie liczymy ile razem udało się zebrać (a nie kto więcej) aby nie wprowadzać rywalizacji – no chyba, że chcecie.

Buzia jako pędzelek:

Ostrzegam – może być dość brudno po zabawie. 🙂 Zabawa dla dzieci przy stoliku, na kartce papieru wycisnąć po kilka kropel różnych farbek do malowania. Nie potrzebujemy pędzelków, a słomek – zadaniem jest tak mocne dmuchanie w słomkę aby rozwiać farbkę (wychodzą takie mini fajerwerki).

Tor wyścigowy:

Jeśli dziecko lubi resoraki to użyjcie ich to tej zabawy. W domu, dla dzieci przygotujmy kartki papieru (można większą obkleić kawałek blatu, można tez przykleić ją na podłodze, balkonie, podwórku). Farbki najlepiej na jakimś plastikowym pudełku i resoraki. Malujemy na kartce resorakami tzn. ich kółkami, które namaczamy w farbce i przejeżdżamy po kartce. Można się ścigać, rozmawiać o kolorach.

Zabawa na spostrzegawczość:

Do plastikowej butelki wrzucić kilka mini przedmiotów/zabawek i wypełnić ją tak do 5/6 ryżem. Zadaniem dziecka będzie potrząsanie butelką i odszukanie wszystkich przedmiotów. Butelkę należy szczelnie zakręcić.

Poszukiwanie dinozaurów:

To idealny typ zabawy dla 5 latków i starszych dzieci. Wymaga większego przygotowania najlepiej kilka dni wcześniej. Z masy solnej lepimy kości, ślady stóp dinozaurów, szczęk i czekamy aż wyschną. Po kilku dniach w misce/kartonie z piaskiem chowamy te „skamieliny” i wspólnie ich szukamy.

Kostki lodu idealne na lato:

Do formy na kostki powkładać z dzieckiem różne rzeczy znalezione na spacerze np. płatki kwiatów, kawałki trawy, malutkie liście. Zalać wodą i odstawić do zamrażarki najlepiej na noc. Następnego dnia mamy super zabawę w upalne popołudnie i możemy wspólnie powspominać wczorajszy spacer.

Zamrożone dłonie:

Do gumowych rękawiczek nalać wody (można zmieniać jej kolor dodając barwników spożywczych)- zamrozić. Najlepiej następnego dnia porozcinać rękawiczki i gotowe – mamy zamrożone „ręce” do zabawy w upalne dni.

Lodowe malowanie:

Wodę zmieszać z różnymi farbkami, wlać je do formy na lody (takie jak do napojów, drinków) i na wierzch wcisnąć patyczek – taki drewniany do lodów, zamrozić. Następnego dnia lodowe farbki nadają się do malowania po papierze.

Piasek księżycowy:

8 kubków mąki, jeden kubek oliwki dla dzieci- zmieszać i bawić się własnoręcznie wykonanym piaskiem księżycowym.

Ani woda ani ciastolina:

Bardzo brudzi! Mąkę ziemniaczaną mieszamy z wodą (można dodać barwnik spożywczy) w plastikowym pudełku i próbujemy ulepić kulę.

Zabawki w bańkach:

Do miski wlać wodę i płyn do mycia naczyń. Na talerzyku wlać kilka kropel mikstury i spróbować zrobić jedną większą bańkę, następnie w miksturze zamoczyć zabawkę (w tej misce) i spróbować delikatnie włożyć ją do bańki aby nie pękła – powinno się udać za którymś razem.

Włoska tęcza:

Ostatnia z naszych propozycji z kategorii: zabawy dla dzieci w domu. Jeżeli nie macie nic przeciwko bawieniem się jedzeniem ugotować makaron typu spaghetti, podzielić go na kilka miseczek i do każdej dodać innej farbki lub barwnika spożywczego, przemieszać. Bawić się różno-kolorowym makaronem, który wyślizguje się z rąk. Polecam tę zabawę na świeżym powietrzu – łatwiej posprzątać.

Jak widzicie przykładów jest mnóstwo, a zabawy dla dzieci w domu nie muszą być nudne! Bądźmy otwarci na potrzeby dziecka i dzielmy się z nimi ciekawymi pomysłami.

Pozdrawiam
Marta