Dzisiaj:


Dzisiaj jest: Piątek,
9 Maja 2025 r.
Imieniny obchdzą: Beatus, Bożydar, Grzegorz, Job, Karolina, Mikołaj
Do końca roku: 237 dni.

Nabożeństwa:


Niedziala i święta:
0800 Msza Św. dla wszystkich
1000 Msza Św. dla młodzieży
1200 Msza Św. dla dzieci
1800 Msza Św. dla wszystkich


Dni powszednie:
1800 Msza Św. dla wszystkich


Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy:
środa po Mszy Św. o godz. 1800


Koronka do Miłosierdzia Bożego:
piątek o godz. 1730


27 - każdego miesiąca. Nabożeństwo do Św. Jana Pawła II
1730 Rozpoczęcie Nabożeństwa w Kaplicy.

1800 Msza św. Po Mszy św. indywidualne oddanie czci relikwiom Św. Jana Pawła II.


Całoroczny Program Nabożeństw.pdf

KANCELARIA:


Czynna jest we wszystkie dni powszednie po mszy św. (1845) sprawowanej o godz. 1800



ul. Plebiscytowa 48
14-100 Ostróda
tel. (89) 646 10 82
kom. 515 291 250


Więcej
Konto parafii:
BGZ o/Ostróda
04 2030 0045 1110 0000 0044 8270

NIP 7411508873
Regon 510274731.

E-mail:
ostroda.faustyny@archwarmia.pl

 

Serdecznie witamy na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do częstego odwiedzenia nas nie tylko wirtualnie, ale przede wszystkim poprzez udział w Eucharystii i nabożeństwach.
Nasza witryna będzie z czasem poszerzana o nowe działy, które pomogą przybliżyć historię i dzień dzisiejszy parafii Św. Faustyny w Ostródzie.

Mamy nadzieję, że odwiedzą nas nie tylko parafianie i wierni z terenu Archidiecezji Warmińskiej, ale także uczynią to Internauci z dalszych rejonów Polski a nawet i świata. Wam wszystkim życzymy wielu Bożych łask.

Parafia powstała 1.VII.1993 r. na mocy dekretu Ks. Arcybiskupa Edmunda Piszcza Metropolity Warmińskiego. Proboszczem Nowej Parafii został mianowany Ks. Władysław Szmul. Do nowej Parafii w Ostródzie zostało włączone Osiedle Plebiscytowe oraz miejscowości: Międzylesie, Warlity Wielkie, Mała Ruś i Zwierzewo. 1.VII. 1994 r. Ks. Arcybiskup do Parafii Św. Faustyny włączył kolejną miejscowość Lubajny i wydał (dekret) polecenie wybudowania Kościoła dla Parafian mieszkających w Zwierzenie i Lubajnach.

 


 

 

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. Zwyczaj ten trwa dopiero od połowy XIX wieku. Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg.

Nabożeństwo Majowe (zwane potocznie majówką) jest to nabożeństwo odprawiane w maju w Kościele katolickim ku czci Matki Bożej, podczas którego odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę.
„Bóg chce, abyśmy nie mieli niczego, co by nie przeszło przez ręce Maryi” ( św. Bernard).

Miesiąc maj zachęca nasze serca do otwarcia się w sposób wyjątkowy na Maryję. ” Jest to miesiąc, w którym ze świątyń i z domów prywatnych, kierowane jest do Maryi najgorętsze i najczulsze uwielbienie, płynące prosto z serca. Jest to również miesiąc, w którym z Jej tronu spływają do nas najhojniejsze i najobfitsze dary Bożego Miłosierdzia.”( Paweł VI)
My, chrześcijanie, którzy chcemy być zawsze blisko Maryi, możemy ofiarować Jej w maju coś specjalnego. Może to być udział w Nabożeństwie majowym, pielgrzymka różańcowa, nawiedzenie kościoła Jej poświęconego, małe umartwienia, ofiarowanie nauki czy też dobrze wykonanej pracy, lub bardziej uważne odmawianie Różańca.

 

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża w roku (1852), ksiądz Golian w Krakowie (w 1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859). W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją jezuita o. Karol Antoniewicz (+ 1852). Ks. Wincenty Buczyński (jezuita) wydał we Lwowie pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych (1839). W dziesięć lat potem podobną broszurę wydał we Wrocławiu w roku 1850 ks. Aleksander Jełowicki, zmartwychwstaniec. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się we wszystkich prawie krajach.

Miesiąc ten obfituje w wielość świąt ku czci Matki Boskiej: Maryi Królowej Polski (3.05.), Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej (7.05.), Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej (13.05.), Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (16.05.), Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych (24.05.), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (31.05.).

 

 


1 Maj - Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika

3 Maj - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

6 Maj - Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

8 Maj - Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

13 Maj - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

14 Maj - Święto św. Macieja, apostoła

16 Maj - Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika.

24 Maj - Wspomnienie Najświętszej Maryji Panny Wspomożycielki Wiernych

31 Maj - Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny.

 

Kolorem czerwonym oznaczono uroczystości, granatowym - święta, a pogrubieniem - wspomnienia obowiązkowe.
Brak pogrubienia i czarna czcionka oznacza wspomnienie dowolne lub obchód lokalny.