Dzisiaj:


Dzisiaj jest: Czwartek,
28 Marca 2024 r.
Imieniny obchdzą: Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus
Do końca roku: 279 dni.

Nabożeństwa:


Niedziala i święta:
0800 Msza Św. dla wszystkich
1000 Msza Św. dla młodzieży
1200 Msza Św. dla dzieci
1800 Msza Św. dla wszystkich


Dni powszednie:
1800 Msza Św. dla wszystkich


Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy:
środa po Mszy Św. o godz. 1800


Koronka do Miłosierdzia Bożego:
piątek o godz. 1730


27 - każdego miesiąca. Nabożeństwo do Św. Jana Pawła II
1730 Rozpoczęcie Nabożeństwa w Kaplicy.

1800 Msza św. Po Mszy św. indywidualne oddanie czci relikwiom Św. Jana Pawła II.


Całoroczny Program Nabożeństw.pdf

KANCELARIA:


Czynna jest we wszystkie dni powszednie po mszy św. (1845) sprawowanej o godz. 1800



ul. Plebiscytowa 48
14-100 Ostróda
tel. (89) 646 10 82
kom. 515 291 250


Więcej
Konto parafii:
BGZ o/Ostróda
04 2030 0045 1110 0000 0044 8270

NIP 7411508873
Regon 510274731.

E-mail:
ostroda.faustyny@archwarmia.pl

 

,,Nic tu innego, tylko Dom Boży i brama do Nieba”
(Księga Rodzaju 28:17 Biblia Warsz.)

 

SŁOWO KSIĘDZA PROBOSZCZA

 

Drodzy Parafianie i uczestnicy dzisiejszej doniosłej, historycznej Uroczystości.

Dziś, w dniu poświęcenia Kościoła, stajemy przed Bogiem z wielką wdzięcznością w sercu za 25 lat istnienia naszej Parafii.

Dziękujemy Bogu za ludzi, dzięki zaangażowaniu których, możemy dziś gromadzić się w tej pięknej naszej świątyni.

Metropolita Warmiński Ks. Arcybiskup Edmund Piszcz, dekretem z 1 lipca 1993 roku, eryguje Parafię p.w. Błogosławionej Faustyny Kowalskiej w Ostródzie i powierza ją mojej osobie. Nową Parafię, liczącą 1700 mieszkańców, tworzą: Osiedle Plebiscytowe, Mała Ruś, Warlity Wielkie, Międzylesie i Zwierzewo.

4 lipca 1993 roku Ks. Abp Edmund Piszcz święci Krzyż i od tego momentu przez okres dwóch miesięcy Msze św. odbywają się w naszej szkole. Pod koniec lipca tego roku rozpoczynają się wykopy pod fundamenty tymczasowej Kaplicy i domu parafialnego. Prace idą w miarę szybko i 1 września 1993r w nowo wybudowanej, W surowym stanie, kaplicy, Ks. Dziekan Władysław Strycharz sprawuje pierwszą historyczną Mszę św.

1 lipca 1994 roku, po pierwszej wizytacji kanonicznej Ks. Abp Edmund Piszcz dołącza do naszej Parafii Lubajny i Nowe Siedlisko z poleceniem wybudowania tamże kościoła. Łącznie cała Parafia liczy wówczas 2500 mieszkańców.

Budowa kościoła W Lubajnach, wraz z zapleczem duszpasterskim, które obecnie służy jako mieszkanie dla ks. proboszcza, trwała od kwietnia do grudnia 1995 roku. Wtedy odbyła się tam pierwsza Pasterka, której przewodniczył Ks. Biskup Julian Wojtkowski.

Ważnym i szczególnym wydarzeniem dla tej świątyni było nawiedzenie, przez kilka godzin, w dniu 13 kwietnia 1996 roku, jednej z nielicznych kopii, Figury Matki Bożej z miejsca objawień w Fatimie. W tym okresie Matka Boża wędrowała po Diecezjach naszego kraju nawiedzając tylko kilka kościołów w każdej z nich. Jednym z kościołów był nasz w Lubajnach. Dopełnieniem tego wielkiego wydarzenia stała się pierwsza Uroczystość Odpustowa 13 maja 1996r, podczas której uroczyście wprowadzono do kościoła, sprowadzoną z Portugalii, figurę Matki Bożej Fatimskiej, która została na stałe w kościele. Pasterz naszej Diecezji, swoim dekretem, podnosi wówczas, kościół w Lubajnach do rangi Dekanalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Według dalszych zaleceń wokół Sanktuarium powstaje 5 kaplic różańcowych. Od 22 lat odbywają się tam Nabożeństwa Fatimskie z udziałem licznych rzesz wiernych i duchowieństwa. 1 czerwca 2005 roku dekretem Arcybiskupa Warmińskiego, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostaje odłączone od naszej Parafii i powstaje tym samym samodzielna Parafia p.w. Św. Benedykta Opata, Patrona Europy.

W tym samym czasie, równolegle, były prowadzone prace przy wznoszeniu kościoła parafialnego na Osiedlu Plebiscytowym i kościoła filialnego w Lubajnach.

Budowa naszej Świątyni na Osiedlu, przebiegała W kil- ku etapach. O pierwszym wspomniałem na początku. Drugi etap nastąpił w roku jubileuszowym 2000. Przedłużono wówczas kościół, dobudowano 4 kaplice i wieżę.

W latach 2002-2003, wybudowano stacje Drogi Krzyżowej. Poświęcenia Kalwarii dokonał 29 czerwca 2003 roku Ks. Abp Edmund Piszcz. Od tego czasu regularnie, w Wielkim Poście oraz od maja do listopada w każdy Pierwszy Pią- tek miesiąca, odbywają się Nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W kolejnym etapie, w roku 2008, w dowód wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II, wybudowaliśmy żywy pomnik, pod jego patronatem - Oratorium. Już 10 lat służy ono rekreacji, zabawie i działalności duszpasterskiej dzieciom, młodzieży oraz dorosłym.

Zakończenie budowy naszego Kościoła nastąpiło w lutym 2016 roku, kiedy to zrealizowano całkowicie projekt wykończenia wnętrza świątyni.

Etapami wykonywano również prace przy powstawaniu ogrodu parafialnego, który służy działalności duszpasterskiej i rekreacji wszystkim Parafianom.

Kościół materialny i duchowy tworzą ludzie, Parafia- nie. Od samego początku prowadzona jest działalność duszpasterska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Powstają Wspólnoty modlitewne. Obecnie przy naszej Pa- rafii istnieje 6 Wspólnot i powstałe w październiku 2017 roku, z woli naszego obecnego Pasterza - Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Duszpasterstwo Osób Głuchoniemych dla dwóch Dekanatów Ostródzkich. Od kwietnia 2002 roku, każdego miesiąca, Parafia redaguje, mającą charakter formacyjny, gazetkę „Dobra Nowina”. Jej zadaniem, jest ewangelizowanie oraz przekazywanie informacji z życia Kościoła i Parafii.

W ciągu 25 lat odbyliśmy liczne Pielgrzymki po Sanktuariach Matki Bożej, śladami naszej Patronki świętej Faustyny w Polsce i w Wilnie, śladami Jana Pawła II oraz innych świętych i Błogosławionych. Przeżyliśmy 2 - krotnie Misje Święte, Peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Ks. Michała Sopoćko, Figury Matki Bożej Fatimskiej, Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz Symboli Światowych Dni Młodzieży.

W roku 2000, wielkim wydarzeniem i przeżyciem dla nas Parafian, była kanonizacja siostry Faustyny Kowalskiej, której relikwie przebywają w naszej świątyni już od roku 1995.

12 października 2014 roku, przeżyliśmy w naszej Pa- rafii uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II, które otrzymaliśmy z rąk Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, podczas parafialnej Pielgrzymki śladami naszego Ojca Świętego. Od tego dnia odbywają się każdego 27 dnia miesiąca Nabożeństwa do św. Jana Pawła II.

Wielką dla mnie, jako proboszcza, pomocą w tych wszystkich działaniach był nieodżałowany Ks. Prałat i Kanonik Jan Rećko. Od stycznia 1994 roku, aż do dnia śmierci 11 grudnia 2016 roku, bardzo aktywnie wypełniał zadania duszpasterskie. Służył radą i pomocą.

Radością dla naszej Wspólnoty jest dar powołania kapłańskiego naszego parafianina ks. Jarosława Dobrzenieckiego, który od 9 roku życia wzrastał w naszej Parafii.

Obecnie nasza Parafia liczy 2473 mieszkańców, W tym katolików solidaryzujących się z Parafią 2170.

Istotą życia parafialnego jest kościół duchowy i materialny. Niechaj ten Dom Boży gromadzi liczne rzesze wiernych na celebracji świętych obrzędów.

Dziękując Bogu za tę świątynię i wspaniałych Parafian - dzięki którym ona powstała na większą chwałę Bożą - powierzam wszystkich nieustającej opiece Matki Bożej oraz orędownictwu św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Józefa, patrona naszych rodzin i św. Jana Pawła II.

Wasz proboszcz ks.
Władysław Szmul